Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami.
+48 61 641 68 54 sklep@topworld.pl PL / zł
Kategorie
PL / zł
Lista wpisów
Lista wpisów

Co zrobić żeby dywan się nie ślizgał?

27.01.2022
#DYWAN

Dywan od wieków odgrywa ważną rolę w naszej kulturze, jest istotnym elementem dekoracji wnętrz domów jak i mieszkań. Dodaje im ciepła i charakteru. Jest też praktyczny - milej chodzi się po jego miękkiej powierzchni, chroni podłogi przed zarysowaniami, wycisza przestrzeń, stanowi ciepłą izolację od zimnej podłogi.

Krótko o historii dywanów

Mało kto wie, że dywany towarzyszą człowiekowi już od ponad pięciu tysięcy lat. Pierwsze z nich wykonywano w Azji Centralnej. O tradycyjnym znaczeniu dywanu dla tego regionu świadczy m.in. fakt, że znalazł się on chociażby na fladze Turkmenistanu.

Najstarszym dywanem, który został odkryty na Syberii, jest tkanina mająca ponad dwa i pół tysiąca lat. Dywany mają różne kolory, wzory, rozmiary. Istnieje wiele ich odmian, jak np. chodnik podłogowy, dywan azerski, dywan perski czy też kobierzec.

Problemy z dywanami

Problematyczne może być jednak fakt, że niektóre dywany po prostu ślizgają się po niektórych powierzchniach, przez co zmieniają swoje położenie, co przy każdorazowej konieczności poprawiania, może być frustrujące i uciążliwe. Ponadto niestabilny dywan może być przyczyną potknięcia się, zwłaszcza jeśli chodzimy w kapciach, co w konsekwencji może prowadzić do poważnych kontuzji.

Anegdota o ślizgającym się dywanie

Wśród sprzedawców dywanów krąży dowcip, w którym osoba kupująca pyta się - co zrobić, żeby dywan się nie ślizgał? Sprzedawca odpowiada - należy kupić latający dywan albo powiesić dywan na ścianie, i zrobić z niego arras. Ta sytuacja, choć z przymrużeniem oka, pokazuje, że kwestia ślizgających się, niestabilnych dywanów jest dosyć powszechna i mocno problematyczna.

Poniżej znajduje się kilka sposobów, jak sobie poradzić z dywanowym problemem.

Wykorzystaj meble

Najprostszym a zarazem bez kosztowym rozwiązaniem problemu z przesuwającym się dywanem jest postawienie na jego krawędziach mebla lub mebli. Takie rozwiązanie oczywiście nie jest możliwe w każdej sytuacji. Co więcej, może się okazać, że dodatkowo jednak w niektórych miejscach będzie konieczne wykonanie podklejenia dywanowej tkaniny.

Podklejenia dywanu wersja 1.0

Zabieg ten jest relatywnie prosty i ekonomiczny. Nie wymaga zbyt wiele wysiłku, można zrobić to nawet samemu. Stabilizacji dywanu dokonujemy przy zastosowaniu dwustronnej, specjalistycznej taśmy. Jest ona najczęściej bezbarwna, przeźroczysta. Podklejamy dywan w jego rogach, wzdłuż krawędzi oraz na środku. Ważne aby podczas tego zabiegu unikać powstawania fałd miedzy klejonymi powierzchniami.

Wadą tego zabiegu jest fakt, że taśmę trudno usunąć z podłogi. Przy niewłaściwym odklejaniu można też uszkodzić dywan. Dlatego sposób ten jest właściwy w przypadku dywanów, których często nie trzepiemy, nie przenosimy, i są na swoim miejscu przez dłuższy czas.

Podklejanie dywanu wersja 2.0

Innym sposobem na podklejanie dywanów jest zastosowanie bezbarwnego silikonu, który z reguły można spotkać w pomieszczeniach kuchennych czy łazienkach, chroniący armaturę przez zalaniem i wilgocią. Jest to jednak metoda nieautoryzowana, której opis można spotkać m.in. na poradnikowych forach internetowych.

Silikon niestety może zniszczyć zarówno dywan jak i podłogę, jednak zdarzają się sytuacje, w których może być skuteczny. Jego zastosowanie wymaga rozprowadzenia silikonu po całej krawędzi zewnętrznej dywanu. Ale warto powtórzyć, że sposób ten wiąże się z ryzykiem zniszczenia łączonych powierzchni.

Maty antypoślizgowe

Specjalne maty do montażu pod dywanami, to kolejna próba znalezienia praktycznej odpowiedzi na pytanie - co zrobić żeby dywan się nie ślizgał? Wykonane są one z gumy, z fakturą przypominającą oczka siatki. To rozwiązanie jest bardzo skuteczne, nowoczesne i mało inwazyjne zarówno dla powierzchni dywanu jak i dla podłogi.

W zależności od producenta maty i jakości gumy, z jakiej jest ona wykonana, koszt takiej inwestycji może jednak zbliżyć się do ceny zakupu samego dywanu. Jest to więc patent relatywnie drogi, ale też można go długotrwało wykorzystywać, wystarczy tylko myć lub prać taką matę. W przypadku zmiany dywanu, ale niestety wyłącznie na mniejszy, taką matę można przyciąć i używać dalej.

Matowa podłoga

Jedną z opcji, jaką można rozważać jednak wyłącznie z dużym wyprzedzeniem, a więc na etapie remontu, jest wykorzystanie takich materiałów do zabudowy podłogi, które są matowe, antypoślizgowe. Jest jednak rozwiązanie o charakterze inwestycyjnym, niewspółmiernie drogi w stosunku do jakichkolwiek mechanizmów optymalizujących stabilność położenia dywanu.

Dywany z powłoką antypoślizgową

Jeżeli wszystkie powyższe rekomendacje i sposoby podstępowania z problematycznymi dywanami są niesatysfakcjonujące lub nieadekwatne do indywidualnych potrzeb, to należy skorzystać z ostatniej deski ratunku. Jest nią dywan fabrycznie zaopatrzony w stabilizujący system antypoślizgowy.

Jest to nowoczesne rozwiązanie systemowe. Dywan taki jest stworzony po to, aby wyeliminować wszystkie opisane powyżej kłopoty i niedogodności występujące w codziennym użytkowaniu. Co więcej, dywany tej klasy wyposażone bywają w dodatkowe funkcjonalności, dzięki którym nie gniotą się, niw powstają na nich uwypuklenia, o które można zahaczyć, łatwo można usunąć z nich plamy i inne zanieczyszczenia, mogą być wykonane z materiałów o działaniu antyalergicznym, jak również zachowują dłużej oryginalną kolorystykę i są nawet ognioodporne.

Tak ultranowoczesny produkt każdy chciałby mieć w swoim mieszkaniu czy domu. Wiadomo jednak - taki dywan jest odpowiednio droższy od tradycyjnych materiałów dywanowych. Poza tym można z nim postępować z nim jak z konwencjonalną tkaniną, czyli prać w pralce automatycznej czy też oddać do pralni chemicznej, co absolutnie nie wpłynie na jakość parametrów antypoślizgowych.

Którą metodę wybrać?

Każda przestrzeń użytkowa jak i każdy dywan są inne. Dlatego decydując się jaki dywan bądź jaką metodę jego zabezpieczenia wybrać, powinniśmy się kierować indywidualnymi preferencjami oraz dostępnym budżetem. Przy szukaniu rozwiązania warto skonsultować się ze sklepem handlującym dywanami oraz podpytać znajomych, w jaki sposób sobie radzą w tego typu problematycznych sytuacjach.